Historia szkoły
Pierwsza wzmianka o szkole pochodzi z 1901 r. Szkoła w tym czasie mieściła się w budynku przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Warszawskiej. Budynek ten został spalony w 1945 roku podczas działań wojennych.
W czasie I wojny światowej w Aleksandrowie nie było żadnego nauczyciela. Po odzyskaniu niepodległości kierownikiem szkoły został p. Apolinary Wieczorek.
Na początku lat dwudziestych XX wieku placówka oprócz budynku głównego przy ul. Kościelnej wynajmowała pomieszczenia w prywatnych budynkach. W 1921 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły i zarządzanie nią objął p. Edmund Kotełko, który postanowił „rozrzuconą” w ośmiu budynkach instytucję, skupić tylko w dwóch. Cztery lata później uczęszczało do niej 600 uczniów pochodzenia polskiego i żydowskiego.
Rok 1928 przyniósł kolejną zmianę, podział tejże placówki na męską i żeńską szkołę. Dziewczęta uczęszczały do Szkoły Nr 3. Taka koncepcja edukacyjna w Aleksandrowie przetrwała do roku 1939, a w grudniu szkołę zamknięto. W budynku przy ul. Bankowej kwaterowali żołnierze niemieccy.
1 września 1945 r. szkoła otrzymała nowe lokum w budynku przy ul. Pabianickiej 36. Obecnie mieści się tam budynek mieszkalny. Jej kierownikiem został p. Władysław Kałużny, który swoja działalność rozpoczął od zbiórki polskich książek. Wraz z upływem lat Aleksandrów się rozbudowywał, naszemu miastu przybywało mieszkańców, a warunki lokalowe szkoły stawały coraz trudniejsze.
Postanowiono wybudować nową szkołę. Wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się 2 września 1985 roku przy ul. Waryńskiego 22/26. 1 września 1987 r. rok szkolny rozpoczął się w nowej placówce
Dyrektorem szkoły został p. M. Sadowski. W kwietniu 1988 r. oddano do użytku pawilon E, a rok później pawilon A. 10 października 1991 r. papież Jan Paweł II udzielił szkole błogosławieństwa. Placówka w takiej formie funkcjonowała do 1999 r. Zgodnie z reformą oświaty powstała sześcioklasowa szkoła podstawowa i trzyletnie gimnazjum. Zarówno SP nr 1 jak i Miejskie Gimnazjum (w październiku nadano imię Jana Pawła II), mieściły się w budynku przy ulicy Waryńskiego. Każda z nich z oddzielną dyrekcją (SP – p. J. Ogińska, MG – p. M. Sadowski) i Radą Pedagogiczną współistniały do sierpnia 2003 roku kiedy to decyzją władz miasta powołano Miejski Zespół Szkół im. Jana Pawła II, którego dyrektorem została p. Agnieszka Matuszewska. Od roku 2008 funkcję tę pełni p. Katarzyna Ochnik.
Tak, więc jesteśmy szkołą z tradycjami. Nasi uczniowie osiągają sukcesy w konkursach i olimpiadach. W szkole działają dwa chóry szkolne, trzy UKS-y oraz sekcja karate, prowadzone są rozliczne koła zainteresowań oraz realizuje się wiele projektów. Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych pozwala naszym uczniom zarówno poszerzać wiedzę, rozwijać zainteresowania oraz uzdolnienia, jak i niwelować skutki zmniejszonej absorpcji wiedzy. Nasi uczniowie mogą uczyć się czterech języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Oferujemy również przygotowanie do międzynarodowych certyfikatów z możliwością zdania egzaminu Telc na terenie naszej szkoły. Uczniowie mogą też zdawać kolejne moduły ECDL.
Nasza szkoła oferuje cztery sale komputerowe z Internetem, salę kinową, siłownię, dwie świetlice, halę sportową, dobrze wyposażoną bibliotekę ze stanowiskami multimedialnymi. Inne nasze atuty poznasz przeglądając stronę.